כלים לבוני אתרים שכל מתכנת חייב להכיר

כל מי שסיים קורס בניית אתרים, שוקל להכנס לתחום או שכבר עוסק בבניית אתרים ורוצה לרכוש כלים לבוני אתרים לעבודה מקצועית יותר יכול לעשות שימוש רב במאמר הבא.

המאמר מעשי מאוד ומחלק לכם בחינם טיפים, קישורים וקבצים שימושיים להורדה שיכולים לתרום רבות לעבודה השוטפת בתחום שאנחנו בדי אס דיגיטל שופ משתמשים בהם יום יום.

המאמר מחולק לכמה פרקים וניתן לעבור ישירות לפרק הרלוונטי אליך דרך תוכן העניינים.

שנתחיל?..

תוכנות עזר אונליין

כחלק מהעבודה השותפת של בניית האתר אין מנוס אלא להשתמש בתוכנות עזר כדי לבצע משימות מסוימות. מי שלא מכיר לפחות כמה עזרים כאלה יהיה לו קשה מאוד להגיע לאתר ברמה טובה וכל הפעילות שלו בתחום תהיה רדודה. בפרק זה אציג בפניכם את התוכנות איתן אני עובד בשותף כחלק ממלכת בבניית האתרים.

 תוכנת עריכת תמונות – pixlr

תוכנת אונליין מעולה לעריכת תמונות וקלה לשימוש. רוב השימושים בתוכנה הם חינמיים וניתן לבצע בה פעולות של חיתוך תמונות, קיבוץ תמונות לגודל מבוקש, הסרת רקע לתמונה (רקע שקוף) הזנת רקע חדש לתמונה ושליטה בגודל הרקע ובשטח שהוא תופס. כמו כן גם אפשרויות רבות של שליטה בצבעים והגוונים השולטים בתמונה ואופציות נוספות. ממליץ בחום. אני עובד איתה בכל פרויקט חדש.

לינק לתוכנה >>  pixlr.com 

תוכנת רקע שקוף לתמונות – remove

תוכנה מעולה ופשוטה מאוד לתפעול. כלי חובה לכל בונה אתרים. כל שנדרש הוא לטעון את התמונה הנדרשת והיא תקבל רקע שקוף אם היא עומדת בדרישות של המערכת. במידה והרקע השקוף לא יהיה מדויק יש בתוכנה כלים נוספים להשלמת הפעולה. ממליץ בחום.

לינק לתוכנה >> remove.bg  

תוכנת עיצוב באנרים ולוגואים – canva

תוכנה מפורסמת מאוד וחובה לכל בונה אתרים לדעת על קיומה. היתרון שלה מול תוכנות מתחרות הוא מגוון רחב מאוד של טמפלטים מוכנים למגוון סוגי באנרים כמו קאבר פייסבוק, סטורי באינסטגרם, לוגואים ועוד הרבה אשר ניתן להוריד לתוכנה ולערוך אותם. בנוסף התוכנה מלאה במאגרי תמונות ואייקונים (החל מחינם ועד תשלום 1$ או יותר) לשימוש חופשי. ניתן לקבוע את סוג הקובץ שבו תשמר העבודה ועוד אופציות נוספות. ממליץ בחום

לינק לתוכנה >> canva.com

תוסף לדפדפן לזיהוי קוד צבעים ולביצוע התאמה בין צבעים – ColorZilla

תוכנה חובה לכל בונה אתרים. אין אתר שאני בונה ללא שימוש בה. תוכנה פשוטה שכל מה שצריך לעשות הוא לבחור את הצבע (מתוך דף אינטרנט בלבד) שאתם רוצים לזהות ותקבלו את הקוד שלו. תוכנה פשוטה ומועילה בטירוף. מציע להתחיל להשתמש בה כבר מעכשיו! זה רק יעזור לכם.

לינק לתוכנה >> colorzilla.com

תוכנה לבדיקת מהירות אתר (אחת מבין הרבה אך מומלצת למתחילים) – speedom 

כל בונה אתרים חייב שיהיה לו אינדיקציה למצב האתר מבחינת מהירות טעינה. קיימות הרבה תוכנות ברשת אך אני ממליץ על התוכנה הזו למרות שרמת הדיוק שלה לא הגבוהה ביותר אך זוהי תוכנה ברורה יותר וקלה יותר להבנה וטיפול בריג'קטים. לבונה אתרים מתחיל אני ממליצים לעבוד איתה.

לינק לתוכנה >> speedom.co.il

*למתקדמים אני ממליץ לעבוד דווקא עם gtmetrix אשר מראה תוצאה מדויקת יותר ומפרט ריג'קטים לטיפול מפורט יותר.      

לינק לתוכנה >> gtmetrix.com

מאגרי תמונות ואייקונים

כל חברת בניית אתרים, פרילנסר או חברת דיגיטל נתקל בשלב זה או אחר במצב בו הוא צריך להשתמש בתמונות ממאגרי תמונות או אייקונים ליצירת לוגו ללקוח או לשם בניית האתר עצמו. בפרק זה אפרט בקצרה על מאגרי התמונות שאני ממליץ עליהם ומאיפה הכי כדאי למשוך אייקונים ללוגואים או אייקונים לאתר.

אתר מאגר תמונות מעולה להורדת תמונות בכל נושא בחינם – pixabay

היתרון הבולט באתר הזה הוא האפשרות להורדת תמונות בחינם והמבחר הרחב של התמונות החינמיות.

החיסרון הוא רמת התמונות הנמוכה (החינמיות) ושימוש נרחב שלהם ברשת  ע"י הרבה בעלי מקצוע. על כן אני לא ממליץ להרבות בשימוש במאגר זה אלא אם אתם רוכשים שם מנוי בתשלום.

כניסה לאתר מכאן pixabay.com

Depositphotos

מאגר התמונות (בתשלום) הטוב בעולם לדעתי. ניתן לרכוש מנוי חודשי מתחדש לפי כמות התמונות הנחוץ לכם אשר יספק לכם תמונה בדולר. ניתן להוריד בחינם טיוטה לכל תמונה לפני רכישתה וכך לוודא שהיא באמת מתאימה לשימוש הנחוץ ללא רכישה מיותרת. רמת התמונות גבוהה מאוד והמבחר עצום ולכל תמונה מבחר גדלים אפשרי להורדה. בנוסף ניתן לבצע שם חיפוש תמונות בשפה העברית, מה שהופך את המאגר ליעיל במיוחד. ממליץ מאוד.

מעבר לאתר מכאן depositphotos.com

Flaticon

כל בונה אתרים וגם מעצבים גרפים מוצאים את עצמם משוטטים ברשת כדי למצוא אייקון המתאים ללוגו הלקוח או ליתרונות המוצר או השירות של הלקוח שלהם באתר. אני עובד לשם כך עם אתר אחד שנותן לי מענה שלם (בחינם או בתשלום). ממליץ לכם בחום להיכנס ולנסות.. אתר מדהים עם מבחר אייקונים חינמיים ענק ולמי שרוצה אייקונים ברמה גבוהה יותר ניתן לעשות מנוי באתר לאייקונים פרימיום שלהם.

כניסה לאתר מכאן flaticon.com  

תוספים מומלצים ושימושיים

כל בונה אתרים בוורדפרס חייב להתמצות בנושא התוספים ומומלץ מאוד שיהיו כמה תוספים שאיתם יעבוד קבוע בכל אתר על מנת לשמור על רמה טובה של עבודה, אופטימיזציה לאתרים והתאמה לגוגל. בפרק זה אפרט על התוספים העיקריים איתם אני עובד בכל אתר ואתן קישור להורדה של כל אחד. 

תוסף עריכת העמודים – אלמנטור / ואלמנטור פרו

ניתן היום לבנות אתרים בכל מיני דרכים ובכל מיני מערכות אך אני ממליץ לפחות למתחילים (וגם למתקדמים שלא רוצים להתעסק בקוד) לעבוד עם אלמנטור לבניית אתרים. תוסף אלמנטור הוא תוסף מדהים בשיטת drop and drog  אשר נותן מענה מקיף לבונה האתרים בכל מה שנוגע לעיצוב האתר ועריכת התוכן בקלות ובזריזות ע"י ספריית אלמנטים כמעט לכל דבר שצריך, אפשרויות רבות ומגוונות לעריכת כל אלמנט, יצירת טמפלטים לעבודה חוזרת עם אותו אזור, יצירת הנפשות לאלמנטים, שימוש בטמפלטים מוכנים של אתרים שלמים או של אזורים מכל סוג ועוד הרבה. תוסף חובה לכל בונה אתרים. מי שרוצה לקבל את סל האלמנטים המלא צריך לרכוש את גרסת הפרו.

להורדת התוסף >> לחץ כאן 

תוסף התאמה לגוגל הכי מומלץ – YOAST

כל בונה אתרים, גם מי שרק מתחיל לעבוד ואינו מבין ב-SEO חייב להכיר את תוסף YOAST. תוסף מדהים אשר נותן מענה מלא בכל הנוגע לאופטימיזציה בתוך האתר (on page) והתאמה לגוגל. היתרון הבולט ביותר בו הוא האפשרות לקבוע לגוגל מה כן (ומה לא) לאנדקס, לשלוח מפת אתר, לערוך בקלות את המטא כותרת ומטא תיאור של כל עמוד ולקבל הנחיות מדויקות בצבעים של רמזור, מה לבצע על מנת לשפר את האופטימליות של כל עמוד מול גוגל. תוסף חובה בכל אתר.

להורדת התוסף >> לחץ כאן  

תוסף האצת אתר מעולה וחינמי (תוסף קאש) – WP Fastest Cache

אחד המדדים החשובים של גוגל לדירוג אתרים הוא מהירות הטעינה שלהם. חלק מהפעולות הנדרשות לשם כך הוא שימוש בתוסף קאש אשר יוצר קבצים זמניים של האתר שיטענו במהירות במקום משיכת הקבצים המקוריים מהשרת, מה שמקצר משמעותית את מהירות הטעינה. תוסף WP Fastest Cache בנוסף להיותו תוסף קאש עושה עוד מגון פעולות לייעול טעינת האתר כמו טיפול במסד הנתונים של האתר, ניקוי קוד מיותר ועוד הרבה. על כן הוא הפך לתוסף הקאש המומלץ לפי רוב מקדמי האתרים.

להורדת התוסף >> לחצו כאן

תוסף קיבוץ תמונות מומלץ – Robin image optimizer

כחלק מעבודת שיפור טעינת האתר ובכלל בעבודה השוטפת של בניית האתרים חובה לדאוג לגודל תמונות תואם לגודל המוצג במסך. כאשר התמונה נמצאת באתר בגודל ומשקל לא תואם לתצוגה יקרה אחד משני אופציות: במקרה והתמונה גדולה מידיי האתר יטען לאט יותר. במידה והתמונה קטנה מהתצוגה התמונה תהיה מפוקסלת (הכוונה לתמונה מטושטשת ולא נקייה וחדה) על כל מקרה כאשר התמונה לא בגודל המתאים זה לא טוב. על כן נוצרו תוספי קיבוץ תמונות רבים וביניהם אני ממליץ בחום על תוסף Robin image optimizer/ התוסף חינמי ועובד מצויין.

להורדת התוסף >> לחצו כאן

תוסף נגישות מומלץ וחינמי – enable

תוסף נגישות היום זה תוסף חובה לכל אתר. יש הרבה חברות ותוספי נגישות בתשלום וכל אחד מכסה דברים שונים. אני ממליץ על תוסף enable כיון והוא חינמי, נוח להתקנה ומכסה חלק נכבד מהתקנות בחוק. ניתן לקבל פרטים נוספים באתר שלהם. תוסף מעולה! אני ממליץ בחום.

לאתר התוסף >> enable.co.il

טפסים להורדה

חברות דיגיטל, פרילנסרים וחברות בניית אתרים צריכים בתחילת התקשרות עם לקוח להשתמש בטפסים כגון הסכמי עבודה, אפיון אתר, הצעות מחיר ועוד כדי לבצע את העבודה באופן מקצועי ועל הצד הטוב ביותר. במאמר זה אתן דגשים לשימוש בכל מסמך וכמובן מסמך דוגמה להורדה שאני ממליץ לשימוש באותו נושא.

הצעת מחיר

ההתקשרות הראשונה עם הלקוח מתבצעת כמובן ע"י הצעת מחיר. זה הדבר הראשון שהלקוח מקבל מאיתנו וסביר להניח שכאן הלקוח יחליט אם לבחור בנו או לא. צריך לקחת בחשבון שהלקוח כנראה קיבל עוד הצעות מחברות מתחרות על כן חשוב לשים דגש על כל פרט ולמכור את עצמנו בין השורות.

להורדת מסמך הצעת מחיר שאני עובד איתו לחצו כאן.

הסכם / חוזה עבודה

על מנת לשמור על עצמכם מבחינה משפטית ולשמור על מקצועיות מול הלקוח יש צורך בהסכם עבודה. הסכמי עבודה יש בשפע ברשת ביניהם מפורטים מאוד ומצומצמים והממוקדים יותר. אני ממליץ על שימוש בהסכם עבודה רגיל שבו ניתן להסיר או להוסיף סעיפים לפי הצורך. הסכם כזה ניתן להשיג ברשת ודוגמה טובה להסכם עבודה שאני עובד איתו ניתן להוריד בלחיצה כאן.

אפיון אתר

ברגע שעברנו את שלב הצעת המחיר וחתמנו על הסכם עבודה מסודר, הגיע הזמן להתחיל לעבוד על האתר. כדי שאנחנו (או בונה האתרים שלנו) נדע את כל הפרטים עבור בניית האתר נוצרו מסמכי אפיון אתרים. אני ממליץ על שימוש במסך האפיון שאני יצרתי. מניסיון אישי מדובר על מסמך אפיון ממוקד ויעיל. תשתמשו בו ותוסיפו עליו שאלות שנראה לכם לנכון להוסיף כדי לייעל את העבודה.

להורדת מסמך האפיון לחצו כאן

סידור שבועי / חודשי 

פה אני כבר נכנס לעבודה השוטפת של בניית האתרים. אם אתה בונה אתרים מתחיל/ מתקדם ואתה מתחיל לקבל עבודות על בסיס כמעט קבוע אני ממליץ לך לשמור על סדר ולקבוע זמן ויום לכל פרויקט (לפחות כך אני עושה וזה עובד לי טוב). כדי להצליח לעשות סדר בפרויקטים אני ממליץ לעבוד עם טבלה שבועית/חודשית ולהציב בה כל פרויקט בזמן הגיוני לביצוע על הצד הטוב יותר.

להורדת הטבלה איתה אני עובד לחץ כאן

ניהול לקוחות

בהמשך לעבודה השוטפת בתחום ועל מנת לשמור על הסדר בכל מה שקשור בניהול הלקוחות שלכם: מתי נכנס כל פרויקט, פרטים מלאים של כל לקוח, מי שילם וכמה ועוד פרטים נוספים, אני ממליץ להשתמש במערכת ניהול לקוחות דיגיטלית. 
ישנם המון מערכות כאלו ברשת ובחיפוש פשוט בגוגל תמצאו את כולם סביר להניח. אחרי שעברתי ביחד עם הצוות שלי מספר מערכות ניהול אני יכול להמליץ חד משמעית על מערכת airtable.

בקצרה על יתרונות airtable ולינק להרשמה

מדובר על מערכת באנגלית שמאפשרת עריכת שדות בעברית לניהול של כל אזור עבודה המתאים לכם. ניתן להקים בסיסי עבודה לכל נושא שתרצו ולהשתמש בטמפלטים מוכנים לכל נושא לפי מבחר רחב. 
המערכת סופר גמישה ובעלת פיצרים כמעט אין סופיים להתממשקויות עם מערכות נוספות, חישובים, נוסחאות, סטטיסטיקות, הקמת טפסים דיגיטליים, ניהול משימות ועוד הרבה. ממליץ בחום לכולם בכל רמה. 

לינק לאתר >>  airtable.com

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים: